Skip to content

223 Main StreetBelleville, NJ 07109

Built 1857

Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Mar 16, 2022

Property Information

Block9502
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class47
Description3SS2G 3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,456
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,900
27%
Improvement Value:$304,200
73%
Total Assessment$419,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,902+3.0%
2024$16,404+3.1%
2023$15,905+1.4%
2022$15,687+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$605,000

To:

Sq Ft3,456DeedBook 20220, Page 29617

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft3,024DeedBook 20180, Page 61401Recorded7/18/2018

Property Sale

Sale
$288,000

From:

To:

Sq Ft3,024DeedBook 20161, Page 7932Recorded12/15/2016

Property Built

Built

Year Built: 1857