Skip to content

109 Ralph StreetBelleville, NJ 07109

Built 1897

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Sep 20, 2024

Property Information

Block9601
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class45
Description2SFGS 4FAM
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,211
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$129,900
35%
Improvement Value:$240,800
65%
Total Assessment$370,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,950+3.0%
2024$14,509+3.1%
2023$14,068+1.4%
2022$13,875+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000

To:

Sq Ft3,211DeedBook 20240, Page 57282

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5043, Page 942

Property Built

Built

Year Built: 1897