Skip to content

371-411 Main StreetBelleville, NJ 07109

Built 1978
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 18, 2003

Property Information

Block9701
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class10
DescriptionSCB STORE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage5.94

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$4,780,400
56%
Improvement Value:$3,777,600
44%
Total Assessment$8,558,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$345,144+3.0%
2024$334,960-5.4%
2023$354,020+1.4%
2022$349,170+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1978