Skip to content

391 Stephens StreetBelleville, NJ 07109

Built 1956

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Oct 31, 2022

Property Information

Block9801
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page98

Building Details

Building Class47
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,576
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,300
33%
Improvement Value:$281,700
67%
Total Assessment$418,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,858+3.0%
2024$16,361+3.1%
2023$15,863+1.4%
2022$15,646+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$525,000

To:

Sq Ft2,576DeedBook 20221, Page 4034

Property Built

Built

Year Built: 1956