Skip to content

488 Cortlandt StreetBelleville, NJ 07109

Built 1907

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 6, 2016

Property Information

Block9801
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page98

Building Details

Building Class47
Description2SF 2FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,020
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,300
45%
Improvement Value:$168,000
55%
Total Assessment$304,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,272+3.0%
2024$11,910+3.1%
2023$11,548+1.4%
2022$11,390+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 12279, Page 4803

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5368, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1907