Skip to content

36 Ella StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1902

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 4, 2006

Property Information

Block101
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,392
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,100
30%
Improvement Value:$223,800
70%
Total Assessment$321,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,919+3.8%
2024$10,520+4.0%
2023$10,117+1.6%
2022$9,963+9.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$120,500
DeedBook 5421, Page 355

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5219, Page 813

Property Sale

Sale
$59,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1902