Skip to content

33 American WayBloomfield, NJ 07003

Built 1979

Last Sale Price
$78,800
Last Sale Date
Aug 9, 1983

Property Information

Block1021
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,560
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,600
43%
Improvement Value:$201,900
57%
Total Assessment$351,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,923+3.8%
2024$11,487+4.0%
2023$11,048+1.6%
2022$10,879-10.0%
Property History

Property Sale

Sale
$78,800

To:

Sq Ft1,560DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1979