Skip to content

7 Gracel StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1969

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jan 3, 2019

Property Information

Block1021
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,560
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,700
40%
Improvement Value:$213,900
60%
Total Assessment$356,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,096+3.8%
2024$11,654+4.0%
2023$11,208+1.6%
2022$11,037-2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft1,560DeedBook 20190, Page 7770

Property Built

Built

Year Built: 1969