Skip to content

16 Clubb StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Aug 17, 1989

Property Information

Block962
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,349
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$155,400
47%
Improvement Value:$176,800
53%
Total Assessment$332,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,268+3.8%
2024$10,856+4.0%
2023$10,441+1.6%
2022$10,282-7.7%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,349DeedBook 5092, Page 764

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1927