Skip to content

21 Jamie Ct.Bloomfield, NJ 07003

Built 1972

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Apr 16, 2021

Property Information

Block753
Lot66
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,184
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,500
33%
Improvement Value:$334,600
67%
Total Assessment$501,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,997+3.8%
2024$16,376+4.0%
2023$15,750+20.0%
2022$13,129-7.2%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000

To:

Sq Ft2,184DeedBook 20210, Page 59209

Property Sale

Sale
$57,990
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1972