Skip to content

87 Pilch StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1928

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Aug 25, 2025

Property Information

Block1026
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,268
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,300
37%
Improvement Value:$223,400
63%
Total Assessment$356,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,099+3.8%
2024$11,657+4.0%
2023$11,211+1.6%
2022$11,040+15.2%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000

To:

Sq Ft1,268DeedBook 20250, Page 55659

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft1,268DeedBook 12229, Page 7607

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 12163, Page 6778

Property Sale

Sale
$107,500
DeedBook 5407, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1928