Skip to content

74 Sadler RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1956

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Jan 21, 2025

Property Information

Block1031
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,287
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,000
40%
Improvement Value:$252,600
60%
Total Assessment$417,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,165+3.8%
2024$13,647+4.8%
2023$13,025+1.6%
2022$12,826+17.2%
Property History

Property Sale

Sale
$740,000

To:

DeedBook 20250, Page 6956

Property Sale

Sale
$540,000

To:

Sq Ft1,287DeedBook 20211, Page 23711Recorded10/13/2021

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft1,287DeedBook 20200, Page 15440Recorded2/7/2020

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,287DeedBook 20190, Page 13227Recorded2/13/2019

Property Sale

Sale
$118,000

To:

DeedBook 5174, Page 741

Property Built

Built

Year Built: 1956