Skip to content

82 Sadler RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1925

Last Sale Price
$387,500
Last Sale Date
Jun 11, 2020

Property Information

Block1031
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,092
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,100
53%
Improvement Value:$147,800
47%
Total Assessment$313,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,647+3.8%
2024$10,258+4.0%
2023$9,866+4.2%
2022$9,465-7.7%
Property History

Property Sale

Sale
$387,500

To:

Sq Ft1,092DeedBook 20200, Page 59666

Property Sale

Sale
$248,900
DeedBook 6050, Page 437

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5165, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1925