Skip to content

14 Pilch StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Oct 3, 2025

Property Information

Block1031
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,428
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$163,800
43%
Improvement Value:$218,500
57%
Total Assessment$382,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,968+3.8%
2024$12,494+7.0%
2023$11,681+1.6%
2022$11,499-0.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$660,000

To:

DeedBook 20250, Page 65951

Property Sale

Sale
$575,000

To:

Sq Ft1,428DeedBook 20220, Page 76703

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft1,677DeedBook 20220, Page 7961Recorded1/27/2022

Property Built

Built

Year Built: 1926