Skip to content

78 Sadler RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 12, 2005

Property Information

Block1031
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,882
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$166,100
36%
Improvement Value:$295,200
64%
Total Assessment$461,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,647+3.8%
2024$15,075+4.0%
2023$14,499+1.6%
2022$14,277+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$126,500
DeedBook 4875, Page 472

Property Built

Built

Year Built: 1973