Skip to content

26 Davidson RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1941

Last Sale Price
$569,000
Last Sale Date
Feb 5, 2021

Property Information

Block1051
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,290
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,700
50%
Improvement Value:$281,700
50%
Total Assessment$564,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,144+3.8%
2024$18,445+4.0%
2023$17,739+1.6%
2022$17,468+0.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$569,000

To:

Sq Ft2,290DeedBook 20210, Page 23903

Property Sale

Sale
$549,000
DeedBook 12310, Page 1782

Property Sale

Sale
$478,000
DeedBook 12051, Page 293

Property Sale

Sale
$505,900
DeedBook 6245, Page 262

Property Sale

Sale
$288,500
DeedBook 5848, Page 577

Property Built

Built

Year Built: 1941