Skip to content

28 Clover LaneBloomfield, NJ 07003

Built 1950

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Dec 1, 2006

Property Information

Block1084
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,300
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,100
38%
Improvement Value:$281,600
62%
Total Assessment$457,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,525+3.8%
2024$14,958+4.0%
2023$14,386+1.6%
2022$14,166-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000

To:

Sq Ft2,300DeedBook 12008, Page 4518

Property Sale

Sale
$102,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950