Skip to content

30 Davidson RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1940

Last Sale Price
$789,000
Last Sale Date
May 5, 2023

Property Information

Block1051
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,134
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,300
47%
Improvement Value:$287,800
53%
Total Assessment$543,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,422+3.8%
2024$17,749+4.0%
2023$17,070+1.6%
2022$16,809+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$789,000

To:

Sq Ft2,134DeedBook 20230, Page 29905

Property Sale

Sale
$503,000

From:

To:

Sq Ft1,821DeedBook 20170, Page 76640Recorded8/29/2017

Property Sale

Sale
$233,500
DeedBook 5658, Page 43

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 5436, Page 482

Property Built

Built

Year Built: 1940