Skip to content

22 Davidson RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1941

Last Sale Price
$552,000
Last Sale Date
Mar 23, 2020

Property Information

Block1051
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,152
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,800
48%
Improvement Value:$266,000
52%
Total Assessment$509,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,292+3.8%
2024$16,660+4.0%
2023$16,023+1.6%
2022$15,778+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$552,000

To:

Sq Ft1,872DeedBook 20200, Page 39426

Property Sale

Sale
$412,200
DeedBook 5992, Page 696

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 5746, Page 331

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1941