Skip to content

17 Davidson RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1939

Last Sale Price
$632,000
Last Sale Date
Feb 3, 2021

Property Information

Block1051
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,844
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,800
46%
Improvement Value:$290,700
54%
Total Assessment$534,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,130+3.8%
2024$17,467-1.6%
2023$17,745+16.1%
2022$15,286+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$632,000

To:

Sq Ft1,688DeedBook 20210, Page 26076

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 12169, Page 3860

Property Built

Built

Year Built: 1939