Skip to content

27 Emerson TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1939

Last Sale Price
$389,000
Last Sale Date
Mar 21, 2003

Property Information

Block1053
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,000
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$242,700
47%
Improvement Value:$273,600
53%
Total Assessment$516,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,513+3.8%
2024$16,873+4.0%
2023$16,227+1.6%
2022$15,979-4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$389,000

To:

Sq Ft2,000DeedBook 5980, Page 451

Property Built

Built

Year Built: 1939