Skip to content

19 Ernst AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1936

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Dec 13, 2017

Property Information

Block1263
Lot56
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,980
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,500
44%
Improvement Value:$254,900
56%
Total Assessment$451,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,311+3.8%
2024$14,752+4.0%
2023$14,188+1.6%
2022$13,971+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft1,971DeedBook 20171, Page 12603

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 5965, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1936