Skip to content

17 Newell DriveBloomfield, NJ 07003

Built 1936

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Apr 11, 2023

Property Information

Block1177
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,549
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,400
59%
Improvement Value:$192,900
41%
Total Assessment$473,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,054+3.8%
2024$15,467+4.0%
2023$14,876+1.6%
2022$14,649+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000

To:

Sq Ft1,549DeedBook 20230, Page 23705

Property Sale

Sale
$575,000
Sq Ft1,549DeedBook 20211, Page 16710Recorded9/23/2021

Property Built

Built

Year Built: 1936