Skip to content

113 Overlook TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1930

Last Sale Price
$432,185
Last Sale Date
Oct 15, 2015

Property Information

Block1189
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,638
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,700
52%
Improvement Value:$222,000
48%
Total Assessment$464,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,763+3.8%
2024$15,186+4.0%
2023$14,606+2.4%
2022$14,265-3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$432,815

From:

To:

Sq Ft1,638DeedBook 20150, Page 79482Recorded10/21/2015

Property Built

Built

Year Built: 1930