Skip to content

84 Parkview DriveBloomfield, NJ 07003

Built 1931

Last Sale Price
$372,500
Last Sale Date
Aug 26, 2010

Property Information

Block1189
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,747
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$243,800
49%
Improvement Value:$255,900
51%
Total Assessment$499,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,950+3.8%
2024$16,330+7.8%
2023$15,146+1.6%
2022$14,915+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$372,500

To:

Sq Ft1,747DeedBook 12271, Page 1371

Property Built

Built

Year Built: 1931