Skip to content

677 Ridgewood AvenueMontclair, NJ 07043

Built 1925

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Sep 22, 2022

Property Information

Block1059
Lot59
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,784
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,700
55%
Improvement Value:$238,000
45%
Total Assessment$528,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,934+3.8%
2024$17,278+5.6%
2023$16,367+1.6%
2022$16,113+4.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$680,000

To:

Sq Ft1,784DeedBook 20220, Page 87678

Property Built

Built

Year Built: 1925