Skip to content

50 Oakridge RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1938

Last Sale Price
$811,000
Last Sale Date
Nov 19, 2025

Property Information

Block1062
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,819
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$243,800
54%
Improvement Value:$209,700
46%
Total Assessment$453,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,383+3.8%
2024$14,820+4.0%
2023$14,254+1.6%
2022$14,036-3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$811,000

To:

Sq Ft1,819DeedBook 20250, Page 74278

Property Built

Built

Year Built: 1938