Skip to content

41 Aldon TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1941

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Oct 15, 2002

Property Information

Block1062
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,296
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$242,700
56%
Improvement Value:$189,100
44%
Total Assessment$431,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,647+3.8%
2024$14,111+4.0%
2023$13,571+1.6%
2022$13,364-5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft1,296DeedBook 5926, Page 577

Property Built

Built

Year Built: 1941