Skip to content

37 Oakridge RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1938

Last Sale Price
$187,000
Last Sale Date
Mar 13, 1991

Property Information

Block1063
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,832
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$242,700
54%
Improvement Value:$207,000
46%
Total Assessment$449,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,254+3.8%
2024$14,696+4.0%
2023$14,134+1.6%
2022$13,918-5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$187,000

To:

Sq Ft1,832DeedBook 5161, Page 493

Property Built

Built

Year Built: 1938