Skip to content

130 Overlook TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1943

Last Sale Price
$184,000
Last Sale Date
Nov 24, 1993

Property Information

Block1063
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,470
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$282,700
56%
Improvement Value:$219,300
44%
Total Assessment$502,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,028+6.4%
2024$16,000+4.0%
2023$15,388+1.6%
2022$15,153+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$184,000

To:

Sq Ft1,470DeedBook 5290, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1943