Skip to content

134 Overlook TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1943

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 15, 2025

Property Information

Block1063
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,845
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$282,700
55%
Improvement Value:$234,600
45%
Total Assessment$517,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,547+3.8%
2024$16,905+4.0%
2023$16,259+1.6%
2022$16,010+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1943