Skip to content

97 Overlook TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1930

Last Sale Price
$205,500
Last Sale Date
Dec 3, 1999

Property Information

Block1189
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,821
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$241,500
49%
Improvement Value:$252,000
51%
Total Assessment$493,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,740+3.8%
2024$16,128+9.5%
2023$14,725+1.6%
2022$14,500+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$205,500

To:

Sq Ft1,821DeedBook 5661, Page 535

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5516, Page 777

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5177, Page 941

Property Sale

Sale
$204,500
DeedBook 4984, Page 609

Property Built

Built

Year Built: 1930