Skip to content

211 Watchung AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1967
Commercial

Last Sale Price
$1,003,611
Last Sale Date
Aug 23, 2011

Property Information

Block1082
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class10
DescriptionGAS STATION
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage---
Acreage0.59

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$766,700
62%
Improvement Value:$464,700
38%
Total Assessment$1,231,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$41,769+3.8%
2024$40,242+4.0%
2023$38,703+1.6%
2022$38,112-18.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,003,611

To:

DeedBook 12326, Page 4981

Property Sale

Sale
$5,047,059
DeedBook 5568, Page 207

Property Sale

Sale
$850,000
DeedBook 5030, Page 990

Property Built

Built

Year Built: 1967