Skip to content

193-197 Watchung AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1968
Apartment

Last Sale Price
$1,620,000
Last Sale Date
Aug 31, 2021

Property Information

Block1082
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class---
Description13 UNIT APT.
Dwellings1
ZoningR-G
Sq Footage---
Acreage0.99

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$455,000
43%
Improvement Value:$594,400
57%
Total Assessment$1,049,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,596+3.8%
2024$34,294+4.0%
2023$32,983+1.6%
2022$32,479+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,620,000

To:

DeedBook 20211, Page 28302

Property Sale

Sale
$237,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1968