Skip to content

9 Bay AveBloomfield, NJ 07003

Built 1972
Apartment

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 9, 2024

Property Information

Block812
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class---
Description14 UNIT APT.
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$490,000
41%
Improvement Value:$700,500
59%
Total Assessment$1,190,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$40,382+3.8%
2024$38,906+4.0%
2023$37,417+1.6%
2022$36,846-12.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1972