Skip to content

65 James StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1966
Apartment

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Apr 15, 2005

Property Information

Block577
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class10
Description17 UNIT APT.
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$595,000
70%
Improvement Value:$255,000
30%
Total Assessment$850,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,832+3.8%
2024$27,778-14.9%
2023$32,631+1.6%
2022$32,132-22.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,300,000

To:

DeedBook 6184, Page 477

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 6024, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 1966