Skip to content

32 Clover LaneBloomfield, NJ 07003

Built 1950

Last Sale Price
$532,000
Last Sale Date
Aug 16, 2021

Property Information

Block1084
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,482
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,100
40%
Improvement Value:$267,200
60%
Total Assessment$443,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,037+7.1%
2024$14,036+4.0%
2023$13,499+1.6%
2022$13,293+19.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$532,000

To:

Sq Ft1,482DeedBook 20211, Page 7287

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft1,482DeedBook 20171, Page 4942Recorded12/4/2017

Property Built

Built

Year Built: 1950