Skip to content

1169 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1950

Last Sale Price
$362,000
Last Sale Date
Sep 12, 2017

Property Information

Block1084
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,370
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,100
45%
Improvement Value:$204,700
55%
Total Assessment$370,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,578+3.8%
2024$12,118+4.0%
2023$11,648+1.6%
2022$11,470+7.7%
Property History

Property Sale

Sale
$362,000

To:

Sq Ft1,370DeedBook 20170, Page 82623

Property Sale

Sale
$299,000
DeedBook 12217, Page 6533

Property Built

Built

Year Built: 1950