Skip to content

1173 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 5, 2002

Property Information

Block1084
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,656
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$166,100
43%
Improvement Value:$222,700
57%
Total Assessment$388,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,188+3.8%
2024$12,706+4.0%
2023$12,220+1.6%
2022$12,033-4.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$238,500
DeedBook 5882, Page 950

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950