Skip to content

1157 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 23, 2017

Property Information

Block1084
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,218
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,800
38%
Improvement Value:$267,200
62%
Total Assessment$431,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,620+3.8%
2024$14,085+7.0%
2023$13,166+1.6%
2022$12,965+15.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 6283, Page 302

Property Sale

Sale
$135,500
DeedBook 5429, Page 621

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950