Skip to content

62 Meadow LaneBloomfield, NJ 07003

Built 1950
Other Exempt

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Dec 30, 2015

Property Information

Block1086
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,605
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,100
41%
Improvement Value:$251,800
59%
Total Assessment$427,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2018$11,661+0.9%
2017$11,555+3.9%
2016$11,116+5.4%
2015$10,550-12.2%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft1,537DeedBook 20160, Page 7088

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,605DeedBook 12519, Page 1396Recorded10/8/2014

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 5303, Page 535

Property Built

Built

Year Built: 1950