Skip to content

10 Meadow LaneBloomfield, NJ 07003

Built 1955
Commercial

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Aug 13, 2021

Property Information

Block1086
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
DescriptionHOME OFFICE
Dwellings2
ZoningR-1A
Sq Footage2,986
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$175,000
38%
Improvement Value:$283,500
62%
Total Assessment$458,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,552+3.8%
2024$14,984+4.0%
2023$14,411+1.6%
2022$14,191-11.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$555,000

To:

Sq Ft2,986DeedBook 20211, Page 6620

Property Built

Built

Year Built: 1955