Skip to content

34 Meadow LaneBloomfield, NJ 07003

Built 1952

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Aug 29, 2023

Property Information

Block1086
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,550
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,100
39%
Improvement Value:$270,600
61%
Total Assessment$446,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,152+3.8%
2024$14,598+27.3%
2023$11,469+1.6%
2022$11,294+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

To:

Sq Ft1,550DeedBook 20230, Page 53748

Property Sale

Sale
$560,000
Sq Ft1,550DeedBook 20230, Page 30530Recorded5/22/2023

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1952