Skip to content

6 Meadow LaneBloomfield, NJ 07003

Built 1954

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Dec 13, 2007

Property Information

Block1086
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,991
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$175,000
39%
Improvement Value:$278,600
61%
Total Assessment$453,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,386+3.8%
2024$14,824+4.0%
2023$14,257+1.6%
2022$14,039-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft1,991DeedBook 12109, Page 9258

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 6260, Page 622

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook 5174, Page 641

Property Built

Built

Year Built: 1954