Skip to content

56 Hearthstone RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1954

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Dec 29, 1999

Property Information

Block1086
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,880
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$178,400
42%
Improvement Value:$244,200
58%
Total Assessment$422,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,335+3.8%
2024$13,811+4.0%
2023$13,282+1.6%
2022$13,079+6.7%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,880DeedBook 5669, Page 785

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5449, Page 907

Property Built

Built

Year Built: 1954