Skip to content

21 Morley LaneBloomfield, NJ 07003

Built 1953

Last Sale Price
$421,000
Last Sale Date
Mar 24, 2006

Property Information

Block1086
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,846
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$173,800
41%
Improvement Value:$249,500
59%
Total Assessment$423,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,358+3.8%
2024$13,833+4.0%
2023$13,304+1.6%
2022$13,101+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$421,000

To:

Sq Ft1,846DeedBook 6323, Page 662

Property Sale

Sale
$147,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1953