Skip to content

23 Mac Leod LaneBloomfield, NJ 07003

Built 1954

Last Sale Price
$430,950
Last Sale Date
Oct 28, 2021

Property Information

Block1087
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,540
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
47%
Improvement Value:$195,900
53%
Total Assessment$370,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,581+3.8%
2024$12,121+4.0%
2023$11,657+1.6%
2022$11,479-10.5%
Property History

Property Sale

Sale
$430,950

To:

Sq Ft1,540DeedBook 20211, Page 33139

Property Built

Built

Year Built: 1954