Skip to content

481 East Passaic AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1942

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 28, 1995

Property Information

Block1101
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage921
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$147,300
47%
Improvement Value:$166,500
53%
Total Assessment$313,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,644+3.8%
2024$10,255+4.0%
2023$9,863+1.6%
2022$9,712+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 4915, Page 95

Property Built

Built

Year Built: 1942