Skip to content

485 East Passaic AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1942

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 16, 2006

Property Information

Block1101
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,640
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$147,300
42%
Improvement Value:$203,300
58%
Total Assessment$350,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,892+3.8%
2024$11,458+4.0%
2023$11,019+1.6%
2022$10,851-1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1942