Skip to content

27 Hudson PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1950

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Nov 5, 2004

Property Information

Block900
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description2-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,152
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,700
41%
Improvement Value:$191,000
59%
Total Assessment$323,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,980+3.8%
2024$10,579+4.0%
2023$10,174+1.6%
2022$10,019+20.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,152DeedBook 6131, Page 384

Property Built

Built

Year Built: 1950